Aktualnośœci

Konferencja Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń w praktyce, 16-17.05.2018, Warszawa

Ustawa z 15 grudnia 2017 roku o dystrybucji ubezpieczeń, opublikowana w Dzienniku Ustaw 29 grudnia 2017 (poz. 2486) ostatecznie wchodzi w życie w pełnym zakresie 1 października 2018 roku. To z całą pewnością bardzo dobra wiadomość dla podmiotów zaangażowanych w dystrybucję ubezpieczeń.

"Ustawa i dystrybucji jak przyjazd teściowej" - rozmowa Aleksandry E. Wysockiej z Prezesem Łukaszem Zoń.

 

Plik PDF do pobrania.

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika naukowego „Prawo Asekuracyjne”.

SPIS TREŚCI

Przypominamy, że do członków Stowarzyszenia kwartalnik wysyłany jest za darmo. Pozostałe osoby, które zainteresowane są nabyciem "Prawa Asekuracyjnego" zapraszamy do kontaktu z Fundacją Prawo Ubezpieczeniowe. 

http://prawoasekuracyjne.pl/

Szanowni Państwo,

Kwestia rekompensaty za utratę zdrowia i życia, to wyjątkowo aktualny i ważny temat. Dlatego chcąc połączyć swoje bogate doświadczenia i obserwację, Rzecznik Finansowy wraz z Rzecznikiem Praw Pacjenta we współpracy z Fundacją Edukacji Ubezpieczeniowej, organizują w dniu 19 kwietnia 2018 r. konferencję pt. „Rekompensata za utratę zdrowia i życia - praktyczne aspekty dochodzenia roszczeń"... WIĘCEJ


Program konferencji

Elektroniczny formularz zgłoszeniowy

Reportaż wideo z konferencji Hestia Corporate Solutions

We wtorek 27 marca 2018 r. w Łodzi odbyła się pierwsza z cyklu konferencji Hestia Corporate Solutions, poświęcona ochronie przed ryzykami nowej, cyfrowej gospodarki. Blisko 200 brokerów z całej Polski miało okazję poznać produkty ubezpieczeniowe, zapewniające wsparcie przedsiębiorców w sytuacjach, gdy dochodzi do ataku cyberprzestępców.

Konferencja "Dystrybucja – aktywacja"

Prezes Łukasz Zoń "Człowiekiem Roku Ubezpieczeń 2017"

 

W dniu 23 lutego odbyła się konferencja „Dystrybucja – aktywacja” organizowana przez Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Katedrą Ubezpieczenia Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, której celem było podsumowanie dyskusji dotyczących dystrybucji ubezpieczeń w Polsce.

 

 

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń wejdzie w życie 1 października 2018 r.

12 lutego 2018 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, co oznacza, że przepisy, które miały zacząć obowiązywać od 23 lutego 2018 r. wejdą w życie 1 października 2018 r. 

 

 

Sprawozdanie ze spotkania BIPAR w Madrycie

W dniach 1-2 lutego odbyło się okresowe spotkanie (midterm meeting) BIPAR w Madrycie. Stowarzyszenie było reprezentowane przez radcę prawnego dr Katarzyna Malinowską. Podczas spotkania, miały miejsce posiedzenia dwóch komitetów: komitet agentów i komitet brokerów. Następnie miały miejsce wystąpienia dotyczące produktów inwestycyjnych oraz emerytalnych. Najwięcej czasu podczas całego posiedzenia zarówno 1, jak 2 lutego poświęcone było statusowi spraw związanych z implementacją i wdrożeniem nowych zasad o dystrybucji ubezpieczeń i ochrony danych osobowych...

OGŁOSZENIE

Zarząd Szpitala Praskiego w Warszawie ogłasza Konkurs na wybór brokera ubezpieczeniowego.

Przedmiotem konkursu jest zawarcie nieodpłatnej umowy z wybranym brokerem na świadczenie usług pośrednictwa ubezpieczeniowego ( w tym w oparciu o przepisy Prawo Zamówień Publicznych) wraz z usługami towarzyszącymi tj. szkoleniami fachowymi w zakresach związanych z zawartymi ubezpieczenami oraz pomocy w likwidacji szkód.

Pełna treść ogłoszenia

Spotkanie organizatorów XXI Kongresu Brokerów

W dniu 30.01.2018 r odbyło się spotkanie z partnerami i współorganizatorami XXI Kongresu Brokerów. Kongres odbędzie się w dniach 13 – 15 czerwca w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

Omówiono aspekty organizacyjne i merytoryczne Kongresu. Przez pierwsze trzy tygodnie rekrutacji wyczerpano zarezerwowaną przez organizatorów pulę pokoi. Cieszy wzrastająca z roku na rok popularność Kongresu, potwierdzająca jego rolę w procesie integracji środowiska brokerów ubezpieczeniowych, towarzystw ubezpieczeniowych i instytucji rynku ubezpieczeń...

Odroczenie terminu implementacji dyrektywy IDD

Podjęto decyzję o rozpoczęciu prac legislacyjnych mających na celu zmianę terminu wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń na dzień 1 października 2018 r. 

22 stycznia 2018 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się projekt ustawy o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

 

 

 

Ruszyła rejestracja na XXI Kongres Brokerów

Od 2 stycznia 2018r.można rejestrować się na XXI Kongres Brokerów!

Tegoroczne hasło brzmi "XXI Kongres Brokerów na XXI wiek", co oznacza, że na spotkaniu w dniach 13-15 czerwca w Mikołajkach rozmawiać będziemy o rozwiązaniach, wynikających z nowych uregulowań prawnych, ale również spojrzymy na ubezpieczenia z kilkuletnią perspektywą. Spróbujemy przewidzieć do jakich wyzwań powinniśmy być przygotowani, żeby coraz lepiej spełniać oczekiwania naszych klientów i partnerów.

Serdecznie zapraszamy !

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika Prawo Asekuracyjne.

Nr 4(93)2017

Stanowisko SPBUiR w sprawie terminu przesunięcia stosowania dyrektywy IDD

PDF

Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 28 grudnia 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń. Wchodzi ona w życie 23 lutego 2018 r. Jednocześnie uchylona zostanie ustawa z 22 maja 2003 roku o pośrednictwie ubezpieczeniowym. 

Senat przyjął ustawę o dystrybucji ubezpieczeń

7 grudnia, podczas 51. posiedzenia Senatu RP, senatorowie przyjęli ustawę o dystrybucji ubezpieczeń z 5 poprawkami. Poprawki wprowadzone do projektu mają charakter redakcyjny oraz merytoryczny w zakresie art. 94, art. 110 oraz dodanie art. 101a i art. 108a.

 

Komisja w Senacie przyjęła ustawę o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 30 listopada br. senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych jednogłośnie przyjęła ustawę o dystrybucji ubezpieczeń. Senatorowie przyjęli proponowaną regulację bez poprawek 

Teraz ustawa będzie rozpatrywana podczas 51. posiedzenia Senatu RP, które odbędzie się w dniach 5-10 grudnia.

Sejm uchwalił ustawę o dystrybucji ubezpieczeń

9 listopada, podczas 51. posiedzenia Sejmu RP posłowie w trzecim czytaniu przyjęli projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 417 posłów głosowało za uchwaleniem, a 2 przeciw.

Teraz uchwała trafi pod obrady Senatu. 

XXI KONGRES BROKERÓW

W dniach 26-27 października odbyło się spotkanie organizatorów brokerskich kongresów, rozpoczynające przygotowania do kolejnego, XXI już, Kongresu Brokerów. 

XXI Kongres Brokerów odbędzie się 13-15 czerwca 2018 w Hotelu Gołębiewski w Mikołajkach.

 

Więcej 

Stowarzyszenie patronem konferencji naukowej

Izba Gosodarcza Ubezpieczeń i Obsługi Ryzyka wraz z Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego organizuje, jak co roku, konferencję naukową "Obszar polski europejskiego rynku ubezpieczeń A.D. 2017". Konferencja obędzie się 15 listopada na Wydziale Zarządzania UW, ul. Szturmowa 3, Warszawa.

Dla Członków Stowarzyszenia wstęp wolny.

Ilość miejsc ograniczona.

PROGRAM

Zapraszamy do zapoznania się z zapisem (fragmentów) debaty "Przyszłość zasad dystrybucji na rynku ubezpieczeniowym", która odbyła się 10 października b.r. w Szkole Głównej Handlowej.

 

Zapis dostępny jest pod niniejszym linkiem.

Relacja z przebiegu prac Podkomisji stałej w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy Brokerzy,

Uprzejmie informuję, że 12 października br. na posiedzeniu Podkomisji do spraw instytucji finansowych został przepracowany cały tekst ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Oprócz kwestii technicznych do treści ustawy zostały zgłoszone poprawki m.in. przez Stowarzyszenie. Niestety dyskusja na tym posiedzeniu była dość ograniczona. Proces przyjęcia zmian do poszczególnych przepisów zależy oczywiście od decyzji większości członków Podkomisji, niemniej bardzo duży wpływ ma w tym zakresie zdanie wnioskodawcy tj. Ministerstwa Finansów.

 

Więcej

 

Praca nad projektem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń - seminarium

Uprzejmie informujemy, że w parlamencie rozpoczęły się prace nad rządowym projektem Ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W dniu 12.10.2017 odbędzie się pierwsze merytoryczne posiedzenie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych Sejmu. Od początku procesu legislacyjnego Stowarzyszenie bierze czynny udział w pracach nad ustawą. Również na etapie prac parlamentarnych zamierzamy przedstawiać postulaty środowiska brokerskiego. W załączeniu przekazujemy pismo złożone w dniu 11 października do p. Jana Szewczaka przewodniczącego Podkomisji, zawierające uwagi Stowarzyszenia do projektu ustawy.

 

 

Komisja Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oddz. w Gdańsku zaprasza na Seminarium Klaster Kosmiczny. Inteligentna Specjalizacja? Zarządzanie Ryzykiem, Finanse i Ubezpieczenia w przedsięwzięciach kosmicznych. Seminarium odbędzie się 9 listopada 2017 o godzinie 10:00 w Wyższej Szkole Administracji i Binesu w Gdyni.

Program  

 

Szanowni Państwo,

poniżej cytujemy wiadomość, którą nadesłała firma CryptoMind SA, będąca współorganizatorem webinarium poświęconego zagadnieniom ochrony danych osobowych: 

 

Bardzo dziękujemy za dużą frekwencję oraz bardzo interesujące pytania na Webinarium, które odbyło się 28.09.2017 roku dzięki zaproszeniu nas przez SPBUiR. Wszystko powyższe wskazuje, iż tematyka związana z przygotowaniem się do reformy ochrony danych osobowych jest dla Państwa branży bardzo oczekiwanym tematem. Dlatego, że nie zdążyliśmy odpowiedzieć na wszystkie Państwa pytania, podajemy ponownie adres e-mail broker@usecrypt.com dedykowany do kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na kwestie, które nie zdążyliśmy wyjaśnić podczas webinarium. Mamy również nadzieję, że zaproponowane przez nas rozwiązanie UseCrypt, którego dostawcą jest polska firma CryptoMind SA, szyfrujące pliki na dysku komputera albo na serwerach zewnętrznych, które następnie można współdzielić bądź udostępniać w ramach organizacji i z kontrahentami, zostanie przez Państwa wybrane jako narzędzie zapewniające zgodność z wymaganiami stawianymi przez RODO. UseCrypt to kompletne rozwiązanie, które pozwoli Państwu zabezpieczyć i chronić dane osobowe Państwa klientów. Zatem gdybyście Państwo mieli ochotę jeszcze porozmawiać o dostosowaniu się do nowych wymogów, zapraszamy do kontaktu.

                                                                                                                                                                                                                               Zespół UseCrypt

 

Prawo Asekuracyjne

Ukazał się nowy numer kwartalnika Prawo Asekuracyjne. 

SPIS TREŚCI nr 3(92)2017

 

 

APRIA 2017 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu

Stowarzyszenie objęło patronatem Międzynarodową Konferencję Naukową The 21st APRIA Annual Meeting 2017: “Challenges in the Insurance Market: Transparency and Consumer Protection”, która odbyła się w murach Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, w dniach 30 lipca - 2 sierpnia 2017 r. Konferencja poświęcona wyzwaniom na rynku ubezpieczeniowym, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki przejrzystości i ochrony konsumenta została zorganizowana przez Katedrę Ubezpieczeń. 

 

Stowarzyszenie Polskich Brokerów patronem Warsztatu "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD"

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych zaprasza na warsztat "Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń po implementacji Dyrektywy IDD" organizowany przez Puls Biznesu w dniach 23-24 października br. w Warszawie w Centrum Konferencyjnym NIMBUS. 

 

 

 

 

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 25 lipca br. rząd przyjął projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Ustawa ma obowiązywać od 23 lutego 2018 r. (ostatni możliwy termin na wdrożenie dyrektywy), a 3 stycznia 2018 r. powinny wejść w życie regulacje odnoszące się do konfliktu interesów w ubezpieczeniowych produktach inwestycyjnych.

Rząd przyjął również projekt ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, które obowiązywać mają od 1 stycznia 2018 r. 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 17 lipca 2017 r.

Projekt ustawy został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów, dopracowany pod względem legislacyjnym w toku prac Komisji Prawniczej i zarekomendowny Radzie Ministrów.

Aktualny projekt ustawy

Konsultacje międzyresortowe w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Ministerstwo Finansów zwróciło się do Ministerstwa Sprawiedliwości z prośbą o przedstawienie opinii w zakresie ustanowienia zawodu brokera ubezpieczeniowego, prawa do posiadania samorządu brokerskiego oraz regulacji ustawowej umowy brokerskiej powołując się na dokumenty złożone przez Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polską Izbę Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. 

PISMO 

Opinia i instrukcja dla brokerów w zakresie stosowania przepisów o podatku VAT po 1 lipca 2017 roku

W związku z dużym zainteresowaniem oraz licznymi zapytaniami Członków Stowarzyszenia odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 roku publikujemy opinię odpowiadającą na pytanie „ Czy broker może w związku z prowadzoną działalnością w zakresie pośrednictwa ubezpieczeniowego i w jakim zakresie korzystać ze zwolnienia swoich usług od opodatkowania podatkiem od towarów i usług w stanie prawnym po pierwszym lipca 2017 r.” .

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń zaakceptowany przez SKRM

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów i przekazany Komisji Prawniczej, której posiedzenie zaplanowane jest na 3 lipca i 4-7 lipca.

Projekt po zmianach

Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia

23 czerwca 2017 odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych podsumowujące rok 2016. Wybrane zostały również władze Stowarzyszenia na kolejną trzyletnia kadencję oraz omówione zostały kwestie związane z działalności brokerów w świetle nowych uwarunkowaniach prawnych. 

 

Walne Zgromadzenie BIPAR w Berlinie

Informujemy, że w dniach 21-23 czerwca 2017 r. w Berlinie odbyło się kolejne coroczne Walne Zgromadzenie członków BIPAR. Z ramienia Stowarzyszenia w Zgromadzeniu wzięła udział adwokat Ewa Wyszyńska z kancelarii BMSP Boryczko Malinowska i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni. Temat spotkania skupiony był przede wszystkim na analizie problemów, z jakimi poszczególne państwa członkowskie muszą się zmierzyć w związku z koniecznością implementacji Dyrektywy IDD.

Więcej informacji w rozwinięciu

Spotkanie w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU

Na posiedzeniu 17 maja 2016 r. Zarząd przedyskutował sprawę spotkania w Ministerstwie Skarbu przedstawicieli PZU i spółek Skarbu Państwa. 

 

Projekt ustawy o dystrybucji z dnia 19 maja 2017

W RCL pojawił się projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z 19 maja 2017 r. Zapaszamy do zapoznania się z projektem. 


USTAWA 

Uwagi do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych i Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyli uwagi do ministerialnego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. 

UWAGI

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, Polska Izba Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych oraz Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych przesłali w ramach konsultacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Ministra Rozwoju i Finansów wstępne uwagi do projektu wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

List przewodni do Ministra Rozwoju i Finansów

Implementacja Dyrektywy o dystrybucji

Uzasadnienie 

 

Konsultacje Ministerstwa Finansów

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych złożyło uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przygotowanego przez Ministerstwo Finansów . 

Projekt ustawy 

Uwagi Stowarzyszenia 

VSoft Insurance Broker

VSoft Insurance Broker to program całościowo wspierający biura i kancelarie brokerskie. 

======================

Materiał sponsorowany

Studium podyplomowe RODO

W szkoleniu na temat Rozporządzenia ochrony danych osobowych wzięło udział ponad 80 brokerów. 

Informacja na termat studium podyplomowego 

----------------------------------------------------------------------

Materiał sponsorowany